Menü
Danışmanlık Hizmetleri
10.10.2022

Danışmanlık Hizmetleri

Mutfak Kitap olarak fırın & pastane sektörüne adım atacak girişimlere işletme planlamasından, fiyat analizine,
tedarik zincirinden personel eğitimine kadar pek çok alanda danışmanlık hizmeti veriyoruz.


Bir fırında olması gerekenler nelerdir? Fazla masraftan uzak durarak nasıl bir fırın & pastane kurulur, menü nasıl planlanır? Tüm bilgi birikimimizle yanınızdayız.

Kişi ya da kurumların ihtiyaçları doğrultusunda sektör deneyimlerimizi paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Onlarca işletmenin yanı sıra binlerce insanın da sektöre kazandırılmasında önemli rol oynuyoruz. İşletme sahibi olmak isteyen insanların doğru yönlendirilmesi ticari kayıpların ve daha da önemlisi zaman kayıplarının önüne geçer. Doğru danışmanlar bu anlamda çok önemlidir. Düzensiz mutfak, yanlış ekipman seçimi, yanlış tedarikçiler, yanlış saklama koşulları ve benzeri nedenlerden dolayı birçok işletme büyük kayıplar yaşıyor. Yıllarca edindiğimiz tecrübeler sayesinde müşterilerimizi bir aile gibi görerek büyümelerini kolaylaştırmak için doğru adımlar atmalarına yardımcı oluyoruz.  

Her aşamada birlikte atılacak adımlar için izlenecek yol ve yöntemler şöyledir:


Süreç Belirleme
Danışmanlık isteyen işletme adayı sahibi ile birlikte görüşmeler neticesinde süreç belirlenir. Bu süreç doğrultusunda ve belirlenen konsepte göre danışman, işletme sahibine teklifini sunar. İşletme sahibi adayı belirlenen danışmanlık ücretinin %50'sini fatura karşılığında danışmana öder. Kalan danışmanlık bedeli menü eğitimi sonunda gerçekleşir.


Konsept Belirleme
En önemli konulardan başında gelir. Danışmanın sizi doğru yönlendirebilmesi için düşündüğünüz konsepti doğru aktarmanız önemlidir. Sonradan yapılacak değişiklikler, mutfak düzeni ve ekipman seçimi gibi bir sürü zincirin bozulmasına, ticari kayıp ve zaman kaybıyla sonuçlanabilir. Konsept belirlendikten sonra uygun dükkân seçimine geçilebilir.


Ekipman Seçimi
Konsept belli olduktan sonra ana ekipmanlar belirlenmelidir. Hitap edilecek maksimum rakamlar da bu aşamada belirlenmelidir. Sonradan yapılacak tadilatlar ticari kayıplara yol açabilir. Ekipmanların çalışma standartlarına uygun yerleşmesi için belirli m2 alana ihtiyaç duyulur. Kaplayacağı alanlar belirlenir ve diğer alanlar (bulaşık, soğuk hava, kuru erzak vb) bu doğrultuda planlamaya dahil edilir.

Lokasyon Seçimi
Danışman lokasyon olarak iş sahibi adayına bu hizmette bulunmaz. Bu tamamen işletme sahibi adayının kendi düşünce ve vizyonuna göre olmalıdır. Bulunan dükkanın bu iş için uygunluğunu iş sahibi adayı araştırmalı ve danışmanı bilgilendirmelidir. Danışman dükkânın konsepte uygunluğunu kontrol eder ve iş sahibi adayını bilgilendirir.

Mutfak Düzeni
Dükkân seçimi gerçekleştikten sonra danışman iş yeri sahibinin mimarı ile birlikte mutfak çizimini gerçekleştirir. Bu aşamada en önemli konu, tadilatın öncelikli olarak mutfak kısmından başlamasıdır. Bu sayede diğer alanlar hazırlanırken mutfak denemeleri yapılır. İşletme sahibinin ticari kayıp yaşamasının önüne geçilir. Mimar ile çalışmak istemeyen işletme sahiplerine ayrıca ücretlendirmek şartıyla hizmet verilmektedir.
 

Menü Planlama

İşletme sahibinin yönlendirmesi ve danışmanın vizyonu ile konsepte uygun menü belirlenir. Danışman menü içeriklerini reçetelendirir. İşletmeye özel sunumların yapılacağı şekilde hazır hale getirir.

Yardımcı Ekipman Seçimi
Menü içerikleri doğrultusunda yardımcı ekipmanlar ortaya çıkacaktır. Konseptin büyüklüğüne göre ekipman adetleri belirlenir. Sipariş için liste oluşturulur. Fiyat teklifi için firmalara gönderilir. Uygun ve kalite önceliği doğrultusunda siparişler verilir. 

Tedarikçilerin Belirlenmesi
Danışman, işletme sahibinin kaliteli ve uygun fiyatla çalışabileceği firmaların iletişim bilgilerini paylaşır. İşletme sahibi tedarikçiler ile görüşür, işletmesi hakkında bilgi verir.  

Personel Seçim
Danışman personel bulma konusunda işletme sahibine garanti vermez, destek verir. İşletmede çalışacak personel birçok yere göre farklılık gösterir. İşletmenin kişisel gelişimine uygunluğu, maaş durumu, mesafe durumu, çalışma saatleri gibi birçok konu barındırdığı için danışman bu sorumluluk altına girmez. Şimdiye kadar tüm işletmelere personel desteği verdik ama bunu garanti ederek değil. Yönlendirilen personel işletme sahibinin insiyatifindedir.

Menü ve Ekipman Eğitimi
Belirlenen menü doğrultusunda personel eğitilir. Bu eğitimde personelin yabancı olduğu ekipmanların kullanımı ve temizliği konusunda bilgilendirme yapılır. Personel menüye adapte olacak şekilde sistem geliştirilir. Çalışma saatleri belirlenir. Açılış dönemine kadar personel menüye adapte olması için denemelere devam eder. Personelin ayrılması durumunda, tekrar bir eğitim talebi olursa bu ayrıca ücretlendirilir. 

Cost Hesaplama
Doğru satış rakamlarına ulaşmak için danışman, tedarik edilen ürünlerin fiyat listesine göre menü içeriklerinin ham maliyetlerini hesaplar. İşletme sahibi elaman, kira, elektrik gibi giderleri hesap ederek ürünlerin üzerine yansıtacağı kâr oranını belirler.  
 

Yukarıda verilen konu başlıkları altında danışmanlık hizmeti gerçekleşir. İstenilen konspet konusu ve süreç danışmanlık ücretini belirler.

 

Tüm bu aşamalarda birlikte yol almak için bir araya gelmemizi ümit ederiz. 

Mutfak Kitap

0 216 807 03 21