Ekşi Maya 100 GR (4 Yıllık)
Ekşi Maya 100 GR (4 Yıllık)
Ekşi Maya 100 GR (4 Yıllık)

Ekşi Maya 100 GR (4 Yıllık) (MK06A1377)

Fiyat : ₺45,00(KDV Dahil)
Toplam Stok Adedi : 711

Ekşi Mayalar bozulmayı önleyen ve güvenli soğuk zincir ambalajı ile sizlere ulaşmaktadır.

 

% 100 Ekşi Maya

                                                             MAYA NASIL BESLENİR

            Besleyip dolaba kaldırdığımız mayamızı 3 gün dolapta tutarız. 3 günün sonunda mayamızı dolaptan çıkarır. Tahmini 2 saat sonra besleyip dolaba kaldırabiliriz. Mayamızı da dolapta besleme yaparken kesin kes nötr ısı yalıtımlı kaplar kullanmamız gerekir. Bu da gıdaya uygun plastik kaplar olabilir. Mayamız yaş aldıkça besleme oranları değişir. Eğer uzun yolculuk yaparken mayamızı yanımızda götüreceksek mayamızı serin bir şekilde besleyip yola çıkmalıyız. Bu da 1 maya 5 su 10 un şeklinde olmalı. Bu mayamızın yolculuk boyunca aç kalmasını önleyecektir. Ama bu yolculuk süresi 18 saat ‘den fazla olur ise yeniden besleme yapmalıyız. Çünkü ekşimaya bakterisi en aktif olduğu sıcaklık 15 ile 22 derecedir. Anamaya yaşadığı bölge, coğrafya ve besleyen kişinin el rahlesi yaklaşımına göre performansı değişir. Siz ne kadar pozitif yaklaşır iseniz mayanızın da size dönüşü öyle olur. Ana maya her zaman taş değirmen buğday veya çavdar unu ile beslenir.

Ön Maya (Levin) Yapımı:

Ön maya ekmek yapmak için yapmamız gereken bir mayadır. Bu maya üretmeden önce ne kadar un kullanacağımızı bilmemiz gerekir. Ön maya kullanma oranı, kış sezonu uçun 1 kg un için 200 gr, yaz sezonu için 150 gr şeklindedir. Bu oranlar yaşadığınız sıcaklık ortamına göre azaltılabilir ama artırılamaz, eğer yaşadığınız ortam nemli ve sıcak bir coğrafya ise 100 gr kadar düşürülebilir, ön maya besleme oranları her zaman için 1 birim maya 2 birim su 2 birim un şeklindedir. Ön mayamızı ana mayamızdan besledikten sonra artan mayadan yaparız.

Ön mayayı şu şekilde yapılır. Örnek verecek olursak 100 gr ana mayamız var. Besledikten sonra elimizde 80 gr ana maya kaldı. Tamamını besler isek; bir kaba 160 gr su konur 80 gr ana maya ilave edilir ve karıştırılır, mayamızın suda çözülmesi sağlanır.Sonra 160 gr un ilave ederiz ve 400 gr bir hamur elde ederiz. Bu bize 2 kg unu mayalamamıza yeter.

 

Yazın ise 2.750 kg un için kullanabiliriz. Bu hamur 15-18 derece sıcaklıkta 3 ila 4 saat zaman diliminde, ön maya oluşmuş olur eğer mayamız da daha fazla performans istiyor isek aynı oranlarda 2 bir besleme yapabilir, mayamızı çoğaltabiliriz. Bu oluşan mayamızı ekmek hamurunda kullana biliriz. Ön mayamızı beslerken hangi unu kullanıyorsak o un ile besleyebiliriz, beyaz tam buğday, çavdar ile beslersek ekşilik oranı fazla olur, beyaz un ile beslersek ekşilik oranı az olur.

 

 Ekşi Maya 100 gr. (4 yıllık - Her gün Besleniyor) 

 

Ekşi Mayanın Farkı

İnsanoğlu tarafından binlerce yıldır kullanılan ekşi maya, günümüzde unutulmaya yüz tutmuş durumdadır. Bugün ekşi maya yerine kullanılan endüstriyel mayalarda, tek tip bir mantar kullanılır ve bu yüzden hamur hızlı biçimde aktifleşir. Bu hızlı mayalamadan dolayı zamandan tasarruf sağlanır ancak maya, lezzet konusunda sınıfta kalır. Ekşi mayada bulunan farklı bakteri türleri ekmeğin daha lezzetli olmasında büyük etkendir. Ekşi maya hiç bitmez; su ve un takviyesi ile mayanız daima yaşar. Ekşi maya büyük molekülleri parçalar, endüstriyel maya ise parçalamaz. Bu yüzden ekşi maya düzenli beslendikçe ekmeğin; lezzeti, kalitesi ve raf ömrü artar.

*Soğuk zincir ambalajı İle, bozulmadan, güvenle size ulaşır.*

 

 

 

 

 
 

 
 
 
 
 
 

EKŞİ MAYA

 

 

Her ülkede, bölgede farklı isimleri olan, tamamen doğal işlemler sonucu elde edilen bir bakteridir. Dışarıdan herhangi bir ürüne, meyve şekerine ihtiyaç duymadan da maya yapabilirsiniz. Özellikle tam buğday ve tam çavdar tahıllarının içerisinde maya bakterisi bulunur. Bunu nem ve ısı yardımı ile ortaya çıkarabiliriz. Ekşi mayanın olgunlaşması ekşi mayalı ekmekteki olumlu anlamda değişmeler meydana gelecektir. Olgunlaşan Ekşi Maya, mayalanma esnasında ve pişme esnasında karbondioksit gazı ortaya çıkarır. Korbondioksit gazı ekmek pişerken yok olur ve ekmeğe tadını bırakır. Mayanın da olgun olması bu anlamda önemlidir.  Ekşi Maya 6 ay dan itibaren olgunlaşmaya başlar. Aslında bölgelerde yapılan ekmeklerde bile kullanılan teknikler çoğu zaman aynıdır. Kullanılan su, ( Ph değeri yüksek ) tuz ( kaya/ deniz tuzu ) un ( yüksek ısıya maruz kalmadan öğütülmüş ), maya ( olgun ) olursa, doğru teknik ile buluşması sonucu kaliteli ekmek üretebiliriz. Tabi nem oranı, su PH oranı, un değerleri ve mayanın olgunlaşmış olması her ülke de aynı olmadığı için, her ülkenin ekmeği farklıdır.

Her ülkede farklı isimleri olan ekşi maya;

Pate fermentee, starter, poolish, biga, sponge gibi farklı isimlerle anılır. Mantalite olarak aynı desek bile işlemsel olarak farklıdır. Çünkü özellikle biga sert bir mayadır. Hepsinin farklı kullanım amaçları bulunur.

 

 

 Ekşi Mayaya Giriş Artisan Ekmek Eğitimi

 

 

Mükkemmel yemeklerinizi, % 100 ekşi mayalı ekmek ile ödüllendirin. Evinizde sağlıklı ve lezzetli ekmekler yaparak, yemekleriniz taçlanacak. Davetlerinizde Çeşit, çeşit ekmek yapmak zor değil. 

 

Neden Buğdaydan Ekmek yaparız? Buğdayın özellikleri nedir? Buğday kaç Bölümden Oluşur ? Buğdaydaki Enzimler nedir ? Bu enzimler neden çok önemlidir.  Taş değirmen unları ile nasıl ekmek yapılır ? Unlar aralarında nasıl sınıflandırılır ? Unların temel özellikleri nedir ? Sert un ve yumşak unlar nerelerde kullanılır ? Gluten Nedir, ne işe yarar ? Gluteni nasıl etkisiz hale getirebiliriz ? Neden ekşi maya kullanmalıyız ? Ekşi mayalı ekmekler neden uzun yoğrulur ?  Su oranı ekmeğin ömrünü uzatır mı ? Ülkemizde ekşi Maya Kültürü nedir ? Ekşi mayalı ekmeklerde tuz neden sonra eklenir. Su, Maya, Un ve tuz’daki sıcaklık hangi derece olmalı ? Katlama neden yapılmalı ? Soğuk fermentasyon nedir ? Fırının ilk sıcaklığı ne olmalı ? Evdeki ankastre fırınlarda ekmek nasıl pişirilir ? Ekmek ile aklınıza gelmeyecek tüm açıklamalar, Ekşi Mayaya Giriş Eğitiminde öğreneceksiniz. Biz sadece ekmek yapmasını öğretmiyoruz. Hep bir püf nokta vardır. Ama neden o işlemi yapıyoruz diye sorduğumuzda cevap çok azdır.Ekmek yaparken karşılaşacağınız tüm detayları tek, tek açıklıyoruz. Evde yapabilir miyim ? Evet evde bu ekmekleri pişirebilirsiniz.

 

 

 

Ekşi Mayaya Giriş Ekmek Eğitimi, 2 gün olup,  09:00 - 16:00 arasıdır. Maksimum 4 kişi ile sınırlıdır. Eğitim tarihleri karşılıklı olarak belirlenir. Eğitim yeri  Osmanğa Mah. Söğütlüçeşme Cad. Nüzheteefendi Sok. No:13 Kadıköy.

 

 

 

Eğitmen Şef :İbrahim Dinç

 

 

 

Konum almak için, Whatsapp : 0546 451 54 65

Randevu almak için ; 0216 541 40 80

[email protected]

 

2 günde neler yapıyoruz ?

 

 1-Ekşi Mayalı % 100 Tam Buğday Ekmeği

 

2-Cevizli Çavdar Ekmeği

 

3- Ekşi Mayalı Beyaz Ekmek

 

4- Ekşi Mayalı Köy Ekmeği

 

5- Ekşi Mayalı Tost Ekmeği

 

6-Ekşi Mayalı Pide

 

 

Ekşi Mayalı Ekmek

 

 1950 ler öncesine kadar aslında hala tüketmekte olduğumuz ekşi mayalı ekmekler, ticari mayanın girmesi ve fırıncıların tasarruf etmek için gece vardiyalarında çalışan işçileri çıkarmasıyla başlayan bu kaos, hala sağlığımızı tehdit etmekte. Kurumsal fırınların kar oranlarını yükseltmek için tercih ettikleri ticari maya sayesinde maksimum 3 saatte ekmek yapılabilir haline gelindi. Bu oluşumdan da payını alan üretici, daha hızlı üretim için hormonsal ilaçlar kullanarak sağlığımızı etkileyerek buğdayın da  genetiğini bozmuş oldu.

 

  Endüstriyel maya içermeyen ekşi mayanın kendine  has kokusu ve tadı vardır. Çabuk yapılan ekmek günümüzdeki diyetin en yıkıcı uygulamalarından biri  olmakla beraber normal Beslenme haline gelmiştir. Doğru işlenmemiş ve iyi hazmedilmemiş buğday  günümüzde çok fazla görülen ‘’ gluten alerjisi ‘’ başta olmak üzere obezite, diyabet, mantar hastalıkları ve birçok alerjik hastalıklara yol açmaktadır. Bununla Beraber kansere sebep olan nedenlerden de gösterilir. Buğdaydaki gluten ancak doğru mayalama işlemine tabi tutulduktan sonra insanların tüketimi için sağlıklı olabilir. Hızlı mayalama sonucu yüksek alerjik potansiyeli olan besine dönüşebilir. Mayadaki benzersiz ve karmaşık mantarlar, besin değeri yüksek tam buğday unu ve mineral  yönünden zengin tuzla kaynaşarak karbon dioksit gazı salar. Mayalanma devam eder ve hamur Kabardıkça ince dokulu bir yaş yapı alır. Doğal mayayla yapılan ekmek, içinde barındırdığı enzimler nedeniyle,sindirime yardımcı çok sayıda yararlı laktobasil bakterilerinin sindirim sistemindeyavaş yavaş oluşmasını sağlamaktadır. Ekşi mayalı ekmek tüketildiğinde karmaşık karbonhidratlar ayrışarak daha hazmedilir basit şekerlere, protein de aminoasitlere dönüşür. Ekmeğin iç kısmı kabuğa oranla daha düşük ısıda kaldığından, kabarma süresinde salınan enzimler pişme esnasında yok olmaz.

 

  Kaliteli ekmek tüketmek, tahıllar, sebzeler ve fasulye dahil tüm Karmaşık karbonhidratlı yiyeceklerin hazmına yardımcı olmaktadır. Taş değirmende öğütülmüş buğday unu birçok üstünlüğe sahiptir. Bu unda Endosperm (besidoku), kepek ve ruşeym kendi asıl ve doğal oranlarında kalırlar.Ekşi mayalı ekmelerin glisemik indeks’i düşük olduğu için hem tok tutar, Hem de kilo problemi olanlar için en sağlıklı temel yiyecektir.

 

Çavdar Ekmeğinin Faydaları

 

 *Çavdar ekmeği oldukça fazla lif içeriri. Bu nedenle kilo almak istemeyenler tarafından, kilo kontrolü amacıyla tüketilir.

*Sindirim sistemini düzenler. Dışkılamayı kolaylaştırır.

*Safra kesesinde taş oluşumun önler, oluşmuş taşların büyümelerini önler.

*Diyabet hastalarınca kan şekerini düzenlemek amacıyla tüketilir.

*Bağırsak kanserine karşı koruyucudur. Dolaşım sisteminde meydana gelebilecek hastalıkları engellemeye yardımcıdır.

*Menopoz dönemindeki kadınlarda kolesterol kontrolüne yardımcıdır.

*Göğüs kanserinin gelişmesinin önlenmesinde yardımcıdır.

*Çavdarın içeriğinde bulunan selenyum, Magnezyum, mangenez, fosfor mineralleri vücudun ihtiyacını fazlası ile karşılar.

*Diyabet hastaları tarafından çabuk acıkmamak ve insülin seviyesinin normalde tutulmasını sağlamak amacıyla tüketilir. Verdiği doygunluk hissi çabuk acıkmayı engeller.

*Çavdar ekmeği felç,diabet,insülin direnci,obesite ve erken doğum, damar sertliği hastalıklarından korunmaya yardımcıdır.

*Çavdar ekmeğinin içinde bulunan lif bağırsakta bulunan toksinleri tutar ve vücuttan atılmalarına yardım eder. Aynı zamanda kansere sebep olabilecek kimyasalları da bağlayarak, kalın bağırsak hücrelerinin zarar görmesini ve kanser oluşumunu engellemeye yardımcıdır.

*Evde ekşi hamurla yapılan çavdar ekmeği ligaman içerir. Bu ligamanlar aynı zamanda kanserden koruyan fitoöstrojen kaynağıdır.

*Çavdar Ekmeği Besin Değerleri Açısından Zengindir Ruşeym ve kepek üretimi sırasında ayrılmadığı  , çavdar lif, protein, potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum, mangan, B1 vitamini, folik asit, tiamin, niasin ve antioksidanlar açısından zengindir. Bu besin vitamin, mineral ve antioksidanlar kötü kolesterolü düşürmeye, kalp hastalıkları riskini azaltmaya, kanser ve diyabeti önlemeye fayda sağlar.

 

 Çavdar Ekmeği Sindirimi ve Vücuttaki Yağ Dağılımını İyileştirir Çavdar ekmeği lif açısından zengindir, böylece sindirim sağlığını iyileştirir. İşlenmiş tahıllarda (beyaz ekmek unu gibi) lifin büyük bir kısmı ayrılır. Çavdar ekmeğinde ise durum tersinedir. Bu sayede kolesterol riski ve yağın karın bölgesi etrafında yoğunlaşma riski azalır. "Journal of Nutrition” dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre çavdar ekmeği hazımsızlığı azaltmaya yardımcı olur. Zengin lif içeriği sayesinde bağırsak hareketlerinin iyileşmesini sağlar.

 

 

Çavdar Ekmeği Doygunluk Hissi Verir Çavdar ekmeği içeriğindeki yüksek lif oranı sayesinde sizi uzun süre tok tutar. Yine "Journal of Nutrition” dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre kahvaltıda çavdar ekmeği tüketerek hem öğle yemeği öncesi hem de sonrasında çok daha az aç hissedersiniz. Bu araştırmaya katılan kişilerden beyaz ekmek yiyenler öğle vakti ile acıkırlarken kahvaltıda çavdar ekmeği yiyenler akşama kadar tok kalmışlar.

 

 

 

Çavdar Ekmeği Kan Şekeri Miktarını Sağlıklı Düzeyde Tutarİşlenmiş tahıllarda lifin büyük kısmı ayrıldığı için, beyaz ekmek kan şekerinde hızlı bir yükselmeye yol açarak insülin düzeyini artırır ve vücudunuzu yağ depolatmak için uyarır. Daha az işlenmiş tahıl içeren çavdar ekmeği kan şekerinin daha iyi seviyede kalmasını ve vücudun daha az yağ depolamasını sağlar. Ayrıca tansiyonu düşürmede, enflamasyon riskini azaltmada da etkilidir.

 

 

 

Ekşi Maya :Un ve su ile elde edilen, tamamen doğal bir ortamda, mantarların oluşmasıyla gerçekleşen doğal bir mayadır. Ekşi hamur mayası 5000 yıldır bilinen bir yöntemdir. Eski Mısırlılar hiyerogliflerinde ekmek yapımını göstermişler. İlk ekşi  mayanın doğada bulunan uçuşan yabani mantarların tesadüfen bulaşmasıyla Keşfedilmiş olduğu zannedilmektedir.  Bu nedenle iklim ve coğrafyaya göre ekşi mayaların tadları değişiklik göstermekte doğal olarak da ekmekler dedeğişmektedir. unun doğasında bu bakteri ve mantarlar mevcut. Un ve suya çeşitli ilavelerle kuru meyveler gibi ekşi maya yapılmakta. Çok sayıda besleme sonunda mantar ve bakteriler dengeli simbiyotik bir karışım meydana gelir. İşte o zaman hamurunuz kabarır.

 

 

 

Ekşi Mayanın Farkı : İnsanoğlu tarafından 5000  yıldır kullanılan ekşi mayanın,  henüz 100 yıldır bir tarihi Olan  kuru/taze mayaya bırakması  inanılır gibi değil. Hazır  mayalarda tek tip bir mantar  Kullanılarak hamurun hızlı aktif olması sağlanır. Hızlı  mayalamadan dolayı zamandan tasarruf sağlanırken lezzet konusunda sınıfta kalacağından hiç şüpheniz olmasın. Ekşi maya da bulunan farklı bakteri türleri ekmeğin daha lezzetli olmasında büyük etkendir. Ekşi maya hiç bitmez su ve un takviyesi ile sonsuza dek yaşayabilir. Maya yıllandıkça lezzetlenir ve ekmeğin raf ömrü uzar.

 

 

 

Ekşi Mayanın Faydaları :Ekşi mayalı ekmek geç bayatlar. Daha lezzetlidir.Ekşi mayalı ekmeğin sindirimi  kolaydır. Mayadaki bakteriler zorlanarak  sindirdiğimiz tahılı önceden sindirerek  bize yardımcı olur. Ekşi mayalı ekmeklerin glisemik indeksi düşüktür. Az tüketip tok tutar. Kan şekerini hızla yükseltmez. B vitamininden zengindir ve B12 vitaminini artırır. Unutkanlığı azaltıp beynin daha iyi çalışmasında yardımcıdır. Mayaya alerjileri olanlar rahatlıkla tüketebilir çünkü ekşi maya alerji yapmaz.

 

 

 Ekşi Mayalı (artisan) Ekmek Eğitimimiz 2 gün. Toplamda 18 saat olup  Kişiye özeldir. Eğitim birebir gerçekleşir.

 

2 Günde Neler yapıyoruz ?

*Ekşi maya yapımı

 

*Un çeşitleri (Hangi Unlar Kullanılır)

 

Ekşi mayalı

 

*Baguette

 

*Ciabatta

 

*Cevizli Çavdar Ekmeği

 

*Nohutlu Ekmek

 

*% 100 Tam Buğday Ekmeği

 

* Zeytinli Ekmek

 

* Ekşi Mayalı Beyaz Ekmek

 

*Focaccia

 

*Rustik Ekmek

 

*Köy Ekmeği

 

*Tost ekmegi

 

*Altamura Ekmeği

 

 

 

Bu eğitimin tarihi sizin ve bizim uygun olduğu zamanda gercekleşir.

 

 

 

 

 

 

Bu ürünün yanında bunları da tavsiye ediyoruz.
Benzer Ürünler
Çerez Kullanımı