Ekşi Maya 100 GR (4 Yıllık)
Ekşi Maya 100 GR (4 Yıllık)
Ekşi Maya 100 GR (4 Yıllık)

Ekşi Maya 100 GR (4 Yıllık) (MK06A1377)

0,00
Fiyat : ₺45,00(KDV Dahil)
Toplam Stok Adedi : 225

*EKŞİ MAYANIZ ÖZEL STRAFORLU KUTU VE İÇERİSİNDEKİ BUZ İLE BERABER GÖNDERİLECEKTİR.

 

% 100 Ekşi Maya

Ekşi Maya 100 gr. (4 yıllık - Her gün Beslenmektedir.) 

Ekşi Mayanın Farkı

İnsanoğlu tarafından binlerce yıldır kullanılan ekşi maya, günümüzde unutulmaya yüz tutmuş durumdadır. Bugün ekşi maya yerine kullanılan endüstriyel mayalarda, tek tip bir mantar kullanılır ve bu yüzden hamur hızlı biçimde aktifleşir. Bu hızlı mayalanmadan dolayı zamandan tasarruf sağlanmış olur. Ancak maya, lezzet konusunda sınıfta kalır. Ekşi mayada bulunan farklı bakteri türleri ekmeğin daha lezzetli olmasına büyük etki sağlar.

Ekşi mayanız hiç bitmez. Su ve un takviyesiyle mayanız daima yaşar. Ekşi maya büyük molekülleri parçalar, endüstriyel maya ise parçalamaz. Bu yüzden ekşi maya düzenli beslendikçe ekmeğinizin; lezzeti, kalitesi ve raf ömrü artar.

*Soğuk zincir ambalajıyla, bozulmadan, güvenle size ulaşır.*


 

 

 

 

 
 

 
 
 
 
 
 

EKŞİ MAYA

Ekşi maya her ülke de her bölge de farklı isimleri olan, tamamen doğal işlemler sonucu elde edilen bir bakteridir. Dışarıdan herhangi bir ürüne, meyve şekerine ihtiyaç duyulmadan da maya yapılabilir. Özellikle tam buğday ve tam çavdar tahıllarının içerisinde maya bakterisi bulunur. Bu maya bakterisini nem ve ısı yardımı ile ortaya çıkarabiliriz. Ekşi mayanın olgunlaşması ekşi mayalı ekmekte olumlu anlamda değişmeler meydana getirecektir. Olgunlaşan Ekşi Maya, mayalama ve pişirme esnasında karbondioksit gazı ortaya çıkarır. Karbondioksit gazı ekmek pişerken yok olur ve ekmeğe tadını bırakır. Mayanın olgun olması bu açıdan çok önemlidir. Ekşi Maya 6 aydan itibaren olgunlaşmaya başlar. Çeşitli bölgelerde yapılan ekmeklerde kullanılan teknikler çoğu zaman aynıdır. Kullanılan su; Ph değeri yüksek, tuz; kaya ve deniz tuzu, un; yüksek ısıya maruz kalmadan öğütülmüş, maya; olgun olursa, bunların doğru teknik ile buluşması sonucu kaliteli ekmek üretmek mümkündür. Tabi nem oranı, su PH oranı, un değerleri ve mayanın olgunlaşmış olması her ülke de aynı olmadığı için, her ülkenin ekmeği farklıdır.

Her ülkede farklı isimlere sahip olan ekşi maya;

Pate fermentee, starter, poolish, biga, sponge gibi farklı isimlerle anılır. Mantalite olarak aynı desek bile işlemsel olarak mayalarımız farklıdır. Özellikle biga sert bir mayadır. Hepsinin farklı kullanım amaçları bulunur.

 

 

Ekşi Mayaya Giriş Artisan Ekmek Eğitimi

 

Mükemmel yemeklerinizi, % 100 ekşi mayalı ekmek ile ödüllendirin. Evinizde sağlıklı ve lezzetli ekmekler yaparak, yemekleriniz taçlandıracaksınız. Davetlerinizde çeşit, çeşit ekmek yapmak artık zor değil. 

 

Neden Buğdaydan Ekmek yaparız? Buğdayın özellikleri nedir? Buğday kaç Bölümden Oluşur? Buğdaydaki Enzimler nedir? Bu enzimler neden çok önemlidir. Taş değirmen unları ile nasıl ekmek yapılır? Unlar aralarında nasıl sınıflandırılır? Unların temel özellikleri nedir? Sert un ve yumuşak unlar nerelerde kullanılır? Gluten Nedir, ne işe yarar? Gluteni nasıl etkisiz hale getirebiliriz? Neden ekşi maya kullanmalıyız? Ekşi mayalı ekmekler neden uzun süre yoğrulur?  Su oranı ekmeğin ömrünü uzatır mı? Ülkemizde ekşi Maya Kültürü nedir? Ekşi mayalı ekmeklerde tuz neden sonra eklenir? Su, Maya, Un ve tuzdaki sıcaklık hangi derece olmalı? Katlama neden yapılmalı? Soğuk fermantasyon nedir? Fırının ilk sıcaklığı ne olmalı? Evdeki ankastre fırınlarda ekmek nasıl pişirilir?

 

Ekmek ile aklınıza gelmeyecek tüm açıklamaları Ekşi Mayaya Giriş Eğitiminde öğreneceksiniz. Biz sadece ekmek yapmasını öğretmiyoruz. Her zaman bir püf nokta vardır. Ama neden o işlemi yapıyoruz diye sorduğumuzda cevap çok azdır. Ekmek yaparken karşılaşacağınız tüm detayları tek tek açıklıyoruz. Evde yapabilir miyim? Sorusuna cevabımız Evet evde bu ekmekleri pişirebilirsinizdir.

 

Ekşi Mayaya Giriş Ekmek Eğitimi: Eğitimimiz 2 gün olup,  09:00 – 16:00 arasıdır. Maksimum 4 kişi ile sınırlıdır. Eğitim tarihleri karşılıklı olarak belirlenir.

 

Eğitim yeri: Osmanağa Mah. Söğütlüçeşme Cad. Nüzhet Efendi Sok. No:13 İSTANBUL/ KADIKÖY

 

Eğitmen Şef :İbrahim Dinç

 

 

Konum almak için;

Whatsapp: 0546 451 54 65

Randevu almak için; 0216 541 40 80

[email protected]

 

2 günde neler yapıyoruz?

 

1-Ekşi Mayalı % 100 Tam Buğday Ekmeği

 

2-Cevizli Çavdar Ekmeği

 

3- Ekşi Mayalı Beyaz Ekmek

 

4- Ekşi Mayalı Köy Ekmeği

 

5- Ekşi Mayalı Tost Ekmeği

 

6-Ekşi Mayalı Pide

 

 

Ekşi Mayalı Ekmek

 

    1950’ler öncesine kadar aslında hala tüketmekte olduğumuz ekşi mayalı ekmekler, ticari mayanın girmesi ve fırıncıların tasarruf etmek için gece vardiyalarında çalışan işçileri çıkarmasıyla başlayan bu kaos, hala sağlığımızı tehdit etmektedir. Kurumsal fırınların kar oranlarını yükseltmek için tercih ettikleri ticari maya sayesinde maksimum 3 saatte ekmek yapılabilir hale gelindi. Bu süreçten de payını alan üretici, daha hızlı üretim için hormonsal ilaçlar kullanarak sağlığımızı etkileyerek buğdayın da  genetiğini bozmuş oldu.

 

   Endüstriyel maya içermeyen ekşi mayanın kendine  has kokusu ve tadı vardır. Çabuk yapılan ekmek günümüzdeki diyetin en yıkıcı uygulamalarından biri olmakla beraber normal Beslenme haline gelmiştir. Doğru işlenmemiş ve iyi hazmedilmemiş buğday, günümüzde çok fazla görülen ‘’ gluten alerjisi ‘’ başta olmak üzere obezite, diyabet, mantar hastalıkları ve birçok alerjik hastalıklara yol açmaktadır. Bununla Beraber kansere sebep olan nedenlerden biri olarak da gösterilir. Buğdaydaki gluten ancak doğru mayalama işlemine tabi tutulduktan sonra insanların tüketimi için sağlıklı olabilir. Hızlı mayalanan bir gluten yüksek alerjiye sebep olan bir besine dönüşebilir. Mayadaki benzersiz ve karmaşık mantarlar, besin değeri yüksek tam buğday unu ve mineral yönünden zengin tuzla kaynaşarak karbon dioksit gazı salar. Mayalanma devam eder ve hamur Kabardıkça ince dokulu yaş bir yapı alır. Doğal mayayla yapılan ekmek, içinde barındırdığı enzimler nedeniyle, sindirime yardımcı olan çok sayıda yararlı laktobasil bakterilerinin sindirim sisteminde yavaş yavaş oluşmasını sağlamaktadır. Ekşi mayalı ekmek tüketildiğinde karmaşık karbonhidratlar ayrışarak daha hazmedilir basit şekerlere, proteinler de aminoasitlere dönüşür. Ekmeğin iç kısmı kabuğa oranla daha düşük ısıda kaldığından, kabarma süresinde salınan enzimler pişme esnasında yok olmaz.

 

    Kaliteli ekmek tüketmek, tahıllar, sebzeler ve fasulye de dahil tüm Karmaşık karbonhidratlı yiyeceklerin hazmına yardımcı olmaktadır. Taş değirmende öğütülmüş buğday unu birçok üstünlüğe sahiptir. Bu unda Endosperm (besidoku), kepek ve ruşeym kendi asıl ve doğal oranlarında kalırlar. Ekşi mayalı ekmelerin glisemik indeksi düşük olduğu için hem tok tutar, Hem de kilo problemi olanlar için en sağlıklı temel yiyecektir.

 

Çavdar Ekmeğinin Faydaları

 

*Çavdar ekmeği oldukça fazla lif içerir. Bu nedenle kilo almak istemeyenler tarafından, kilo kontrolü amacıyla tüketilir.

*Sindirim sistemini düzenler. Dışkılamayı kolaylaştırır.

*Safra kesesinde taş oluşumun önler, oluşmuş taşların büyümelerini önler.

*Diyabet hastalarınca kan şekerini düzenlemek amacıyla tüketilir.

 • *Bağırsak kanserine karşı koruyucudur. Dolaşım sisteminde meydana gelebilecek hastalıkları engellemeye yardımcıdır.
 • *Menopoz dönemindeki kadınlarda kolesterol kontrolüne yardımcıdır.
 • *Göğüs kanserinin gelişmesinin önlenmesinde yardımcıdır.
 • *Çavdarın içeriğinde bulunan selenyum, Magnezyum, manganez, fosfor mineralleri vücudun ihtiyacını fazlası ile karşılar.
 • *Diyabet hastaları tarafından çabuk acıkmamak ve insülin seviyesinin normal tutulmasını sağlamak amacıyla tüketilir. Verdiği doygunluk hissi çabuk acıkmayı engeller.
 • *Çavdar ekmeği felç, diyabet, insülin direnci, obezite, erken doğum ve damar sertliği hastalıklarından korunmaya yardımcıdır.
 • *Çavdar ekmeğinin içinde bulunan lif bağırsakta bulunan toksinleri tutar ve vücuttan atılmalarına yardım eder. Aynı zamanda kansere sebep olabilecek kimyasalları da bağlayarak, kalın bağırsak hücrelerinin zarar görmesini ve kanser oluşumunu engellemeye yardımcıdır.
 • *Evde ekşi hamurla yapılan çavdar ekmeği ligaman içerir. Bu ligamanlar aynı zamanda kanserden koruyan fitoöstrojen kaynağıdır.
 • *Çavdar Ekmeği Besin Değerleri Açısından Zengindir. Ruşeym ve kepek üretimi sırasında ayrılmayan çavdar, lif, protein, potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum, mangan, B1 vitamini, folik asit, tiyamin, niasin ve antioksidanlar açısından zengindir. Bu besin vitamin, mineral ve antioksidanlar kötü kolesterolü düşürmeye, kalp hastalıkları riskini azaltmaya, kanser ve diyabeti önlemeye fayda sağlar.

 

Çavdar Ekmeğinin Sindirimi vücuttaki yağ dağılımını iyileştirir. Çavdar ekmeği lif açısından zengindir, böylece sindirim sağlığını iyileştirir. İşlenmiş tahıllarda (beyaz ekmek unu gibi) lifin büyük bir kısmı ayrılır. Çavdar ekmeğinde ise durum tam tersidir. Bu sayede kolesterol riski ve yağın karın bölgesi etrafında yoğunlaşma riski azaltır. "Journal of  Nutrition” dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre çavdar ekmeği hazımsızlığı azaltmaya yardımcı olur. Zengin lif içeriği sayesinde bağırsak hareketlerinin iyileşmesini sağlar.

 

Çavdar Ekmeği Doygunluk Hissi Verir Çavdar ekmeği içeriğindeki yüksek lif oranı sayesinde sizi uzun süre tok tutar. Yine "Journal of Nutrition” dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre kahvaltıda çavdar ekmeği tüketerek hem öğle yemeği öncesi hem de sonrasında çok daha az aç hissedersiniz. Bu araştırmaya katılan kişilerden beyaz ekmek yiyenler öğle vakti acıkırlarken, kahvaltıda çavdar ekmeği yiyenler akşama kadar tok kalmışlardır.

 

Çavdar ekmeği kan Şekeri miktarını sağlıklı Düzeyde Tutar. İşlenmiş tahıllarda lifin büyük kısmı ayrıldığı için, beyaz ekmek kan şekerinde hızlı bir yükselmeye yol açarak insülin düzeyini artırır ve vücudunuzu yağ depolamak için uyarır. Daha az işlenmiş tahıl içeren çavdar ekmeği kan şekerinin daha iyi seviyede kalmasını ve vücudun daha az yağ depolamasını sağlar. Ayrıca tansiyonu düşürmede ve enflamasyon riskini azaltmada da etkilidir.

 

Ekşi Maya: Ekşi maya, un ve su ile elde edilen, tamamen doğal bir ortamda, mantarların oluşmasıyla gerçekleşen doğal bir mayadır. Ekşi hamur mayası 5000 yıldır bilinen bir yöntemdir. Eski Mısırlılar hiyerogliflerinde ekmek yapımını göstermişler. İlk ekşi  mayanın doğada bulunan uçuşan yabani mantarların tesadüfen bulaşmasıyla Keşfedilmiş olduğu zannedilmektedir.  Bu nedenle iklim ve coğrafyaya göre ekşi mayaların tatları değişiklik göstermekte, ekmekler de değişmektedir. Unun doğasında bu bakteri ve mantarlar mevcuttur. Un ve suya çeşitli ilavelerle kuru meyveler gibi ekşi maya yapılmaktadır. Çok fazla besleme sonucu mantar ve bakteriler dengeli simbiyotik bir karışım meydana getirir. İşte o zaman hamurunuz kabarır.

 

Ekşi Mayanın Farkı: İnsanoğlu tarafından 5000  yıldır kullanılan ekşi mayanın, yerini  henüz 100 yıldır bir tarihi Olan kuru ve taze mayaya bırakması  inanılır gibi değil. Hazır  mayalarda tek tip bir mantar kullanılarak hamurun hızlı aktif olması sağlanır. Hızlı  mayalamadan dolayı zamandan tasarruf sağlanırken lezzet konusunda sınıfta kalacağından hiç şüpheniz olmasın. Ekşi maya da bulunan farklı bakteri türleri ekmeğin daha lezzetli olmasında büyük etkendir. Ekşi maya hiç bitmez su ve un takviyesi ile sonsuza dek yaşayabilir. Maya yıllandıkça lezzetlenir ve ekmeğin raf ömrü uzar.

 

Ekşi Mayanın Faydaları: Ekşi mayalı ekmek geç bayatlar. Daha lezzetlidir. Ekşi mayalı ekmeğin sindirimi  kolaydır. Mayadaki bakteriler zorlanarak  sindirdiğimiz tahılı önceden sindirerek  bize yardımcı olur. Ekşi mayalı ekmeklerin glisemik indeksi düşüktür. Az tüketilip tok tutar. Kan şekerini hızla yükseltmez. B vitamininden zengindir ve B12 vitaminini artırır. Unutkanlığı azaltıp beynin daha iyi çalışmasında yardımcıdır. Mayaya alerjileri olanlar rahatlıkla tüketebilir çünkü ekşi maya alerji yapmaz.

 

  Ekşi Mayalı (artisan) Ekmek Eğitimimiz 2 gün. Toplamda 18 saat olup  Kişiye özeldir. Eğitim birebir gerçekleşir.

 

 

2 Günde Neler yapıyoruz?

*Ekşi maya yapımı

*Un çeşitleri (Hangi Unlar Kullanılır)

 

Ekşi mayalı

 • *Baguette

 • *Ciabatta

 • *Cevizli Çavdar Ekmeği

 • *Nohutlu Ekmek

 • *% 100 Tam Buğday Ekmeği
 • *Zeytinli Ekmek

 • *Ekşi Mayalı Beyaz Ekmek

 • *Focaccia

 • *Rustik Ekmek

 • *Köy Ekmeği

 • *Tost ekmegi

 • *Altamura Ekmeği

 

Bu eğitimin tarihi sizin ve bizim uygun olduğumuz zamanda gerçekleşecektir.

 

 

 

 

 

 

Bu ürünün yanında bunları da tavsiye ediyoruz.
Popüler Ürünler
Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz 
Detaylı bilgi için çerez politikamızı ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.